Erdélyi utakon Furtáról
A Furtai Bessenyei György Általános Iskola, mint román nemzetiségi nyelvoktató intézmény, lehetőséget kapott, hogy két tanulóval és két pedagógussal részt vegyen egy 5 napos erdélyi kiránduláson.
A programot a Hajdú Bihar Megyei Területi Román Nemzetiségi Önkormányzat hirdette meg 2022.10.29. – 2022.11.02. között, melynek helyszíne: Románia – Brassó és környéke. Ötnapos nemzetiségi népismereti tábort szerveztek Romániában a román nemzetiségű gyerekek számára. Intézményünkből Fodor Gréta és Mezei Anita 5. osztályos tanulók kaptak lehetőséget az utazásra.
A táborban a történelmi várakkal, kastélyokkal ismerkedhettek meg. A gyerekeknek élményszerűvé vált a nyelvtanulás; a tábor során elmélyült a nyelvtudásuk, hiszen anyanyelvi környezetben találkozhattak az élő román nyelvvel, kizárólag román nyelven értethették meg magukat. Lehetőségük volt megismerkedni a tájegység földrajzával, a román kultúrával, az emberek életmódjával, hagyományaival, a festői környezettel, a Déli Kárpátok élővilágával, illetve történelmi tudásra is szert tehettek.
Az utazás Biharkeresztesről indult 2022.10.29-én reggel hat órakor egy külön busszal. Hét település gyermekei és román nemzetiségi önkormányzati vezetői utaztunk, összesen 28-an. Első nap közel 600 kilométert haladtunk az első szálláshelyig, Négyfaluig. Útközben több rövid megálló mellett (például megnéztük Kőhalom várát) Segesváron megnéztük a palotát, bejártuk a történelmi várfalakat.
Második nap indultunk a következő szálláshelyre, Törcsvárra. Útközben egy gyönyörű hegyi kastélyt néztünk meg Sinai-ban, ez a Peleș-kastély. Maga a kastély is gyönyörű; Mihályt, az utolsó román királyt is itt ravatalozták fel, de a környék természeti szépségei és lenyűgöztek bennünket. 2400 méter magasról az ún. telekabinnal (felvonó, libegő) jöttünk le 1000 méterig, ahol újra buszra ültünk. Este halloweeni bulira érkeztünk Bradbe, a törcsvári kastélyhoz, amely a legenda szerint Drakula vára volt.
Harmadik nap Rasnovba utaztunk, ahol a várat szerettük volna megnézni, de csak kívülről tehettük, mert éppen felújították. Szerencsére a Dínó Park nyitva volt, ahol a gyerekek élethű műanyag dínókat tekinthettek meg. Este még egy kis városnézés is belefért Bradban.
A negyedik nap lett a kirándulás csúcspontja, szó szerint is, hiszen a 2450 m magas tűkanyarokkal teli Transzfogarasi útra mentünk fel. Az út gyönyörű és kissé veszélyes. Egy patak partján piknikszerűen ebédeltünk, és az egész napos túra után fáradtan értünk vissza a szállásra.
Ötödik nap elindultunk haza, Magyarországra, de egy picit más úton, így meg tudtuk nézni a gyönyörű várat Gyulafehérváron. A vár és a templomok, a várfalak csodálatos látványa mellett érdekes bronzszobrok álltak az udvaron. Természetesen a bazározás sem maradt ki, így mindenki tudott ajándékot venni a családnak.
Végig gyönyörű idő volt, a Transzfogaras tetején 21 Celsius fokban sétálgattunk. A szervezőknek hála a gyerekeknek minden program - az út, az étkezés - ingyenes volt. A két ötödikes kislány rövid élménybeszámolójából idéznék végül:
Mezei Anita: „ …mindig szép helyeken mentünk és a lányok is nagyon jófejek voltak.”
Fodor Gréta: „…másik kedvencem a libegő volt, nagyon szép volt a táj. Köszönöm szépen a lehetőséget, nagyon jól éreztem magam.”
Csatlakozva a fentiekhez, reméljük jövőre is lesz lehetőségünk a Hajdú-Bihar Megyei Román Területi Nemzetiségi Önkormányzat segítségével egy szép kirándulásra menni.
(Bihari Csaba)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |